Tradycyjna albaCoraz częściej w wielu parafiach, księża oraz rodzice decydują się na alby komunijne zamiast garniturów i sukienek. Stroje takie są jednolite i wszystkie dzieci ubrane są tak samo lub bardzo podobnie. Zaletą alb komunijnych jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu do najbardziej wytwornych sukienek komunijnych. Ceny alb wahają się między 90 a 200 zł, przy czym ta najwyższa cena obejmuje często cały komplet, czyli albę ze wszystkimi dodatkami.

Alby komunijne uważane są za bardzo proste i niezwykle eleganckie stroje komunijne zarówno dla chłopców, jak i dla dziewcząt. Istnieją dwie wersje alb komunijnych. Chłopcy coraz częściej mają krótkie alby i eleganckie spodnie, natomiast alby dziewczynek są długie do kostek i przypominają proste sukienki. Wśród chłopięcych alb warto też zwrócić uwagę na alby w kształcie komży, są one dość luźne i w sam sprawdzają się w ciepłe, majowe dni. Alby powinny być przewiązane sznurkiem zwanym cingulum, które najczęściej jest białe, niebieskie lub żółte.

Utarło się, że alby nie powinny być niczym ozdobione. Dziewczynki mogą mieć oczywiście białą torebkę komunijną i wianek (do alb najlepiej wybrać wianek upleciony z mirtu lub biały ozdobiony mirtem). Alby nie powinny być ozdobione falbankami ani koronkami, ponieważ ich główną cechą jest prostota. Mogą mieć naszyty symbol eucharystyczny IHS. Zamiast emblematu na albie bardzo ładnie prezentuje się krzyż na łańcuszku.

Do każdej alby, podobnie jak do sukienki, można dopasować odpowiednie buty oraz nakrycie w postaci białego żakietu, bolerka lub swetra.

Alby mogą mieć bardzo szeroki kołnierz, zwany pelerynką, lub stójkę. Całość stroju może być wykonana ze streczu lub z żorżety. Zaletą alb jest ich uniwersalność, bo bardzo często alby dla chłopców i dziewczynek wyglądają tak samo. Alby są wykańczane kolorowymi lamówkami lub tasiemkami w różnych kolorach, do których potem można dobrać cingulum.