Pierwsza Komunia to wyjątkowa uroczystość, która wymaga od rodziców i dziecka wielu tygodni, a czasem nawet miesięcy przygotowań. Obok szukania odpowiedniego stroju i dodatków takich jak buty, wianek czy torebka, trzeba też pamiętać o jakimś upominku dla naszej pociechy. W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od klasycznych pamiątek związanych z I Komunią na rzecz drogich i ekskluzywnych prezentów. Dlatego normą stało się kupowanie komputerów, rowerów górskich, telefonów komórkowych, wież muzycznych a nawet drogich wyjazdów wakacyjnych. Rodzice i tak wydają bardzo dużo na strój i organizację komunii, dlatego prezent wcale nie musi być bardzo drogi. Idealnym prezentem jest album na zdjęcia z Pierwszej Komunii. Innym pomysłem może być ciekawa książka na temat, którym interesuje się dziecko.

Jednym z bardzo lubianych przez rodziców i nie tylko pomysłem na prezent jest biżuteria. Można podarować dziecku złoty lub srebrny łańcuszek z oryginalną zawieszką. Z racji tego, że jest to Pierwsza Komunia może to być krzyżyk lub medalik z wizerunkiem świętego patrona. Dziewczynkę można obdarować również kolczykami czy bransoletką, chłopca natomiast zegarkiem. Zegarki to kolejny pomysł na prezent. Często jest tak, że z okazji Pierwszej Komunii dziecko otrzymuje swój pierwszy drogi i elegancki zegarek.

Rodzice lubią prezenty praktyczne, więc można tez kupić dziecku jakieś ubrania lub gry dla całej rodziny. Zwłaszcza druga propozycja jest godna uwagi, ponieważ prezent, mimo że dla dziecka, angażuje w zabawę wszystkich członków rodziny. A dziś można kupić naprawdę oryginalne i bardzo interesujące zestawy gier planszowych lub interaktywnych dla całej rodziny. Do takiego prezentu można też zaliczyć np. piłkę nożną lub koszykową. Chłopak, który lubi sport, z pewnością ucieszy się z takiego prezentu, bo będzie mógł pograć z kolegami lub tatą.