Oryginalny wianek komunijnyWianek jest jednym z najbardziej dziewczęcych i uroczych akcentów stroju komunijnego. Niezależnie od tego, czy dziewczynka będzie miała elegancką sukienkę, czy też albę, wianek może wybrać sama. Dawniej dziewczynki miały wianki z naturalnych lub sztucznych kwiatów. Dzisiaj odchodzi się od tego na rzecz białych, wykonywanych ręcznie wianków. Obok takich wianków, wciąż modne są naturalne wianki z mirtu. Nawet jeśli nie zdobędziemy całego wianka lub tak dużej ilości mirtu można wpleść niewielkie gałązki w biały wianek.

Moda na wianki komunijne, jak każda moda, jest bardzo zmienna. Wiele dziewczynek chce w dzień Pierwszej Komunii wyglądać jak księżniczka, więc rodzice decydują się nie na wianki, lecz tiary, opaski lub diademy, które obficie ozdobione są błyszczącymi cyrkoniami. Pamiętajmy, aby nie przesadzić w szale zakupów strojów na komunię. Często bywa tak, że taki diadem nie ma wiele wspólnego z ładnym wiankiem i jedynie psuje całość stroju komunijnego. Inną kwestią jest fakt, że diadem czy tara na pewno nie będą odpowiednie do prostej alby komunijnej. Inną alternatywą dla wianków są ozdoby wplatane do włosów, np. opaski z kwiatem, spinka w kształcie białego kwiatu lub inne, fantazyjne elementy zdobiące fryzury.

Wianek powinno się wybierać podczas wyboru fryzury komunijnej, ponieważ są wianki, które pasują jedynie do koków i wysokich upięć. Najlepiej wybrać taki, który będzie pasował do większości fryzur, dlatego, że po Pierwszej Komunii ma miejsce biały tydzień i nie zawsze mamy czas, aby codziennie upinać misterne koki ośmiolatce. Bardzo modne mają być białe wianki z wplecionymi kwiatami, prawdziwymi lub sztucznymi. Aby wianek dobrze się trzymał, najlepiej przypiąć go za pomocą wsuwek. Obok kwiatowych wianków, równie popularne są białe wianki ręcznie haftowane lub plecione. Białe wianki powstają na bazie koła, są ozdabiane motywami kwiatowymi i delikatnymi wstążeczkami.